Jak si vybrat
správnou klimatizaci

Krok 1 : Potřebný výkon

Při výběru a návrhu optimálního zařízení pro vaše potřeby je vhodné určit potřebný chladící a případně topný výkon. Potřebný výkon určují v první řadě velikost místnosti a také intenzita slunečního záření. Jistou roli však hrají i další faktory, například orientace podle světových stran, účel místnosti, pro který je využívána, nebo jaké další zdroje tepla či počet lidí se nachází v místnosti.

Krok 2 : Split nebo Multi-Split systém

Hlavním faktorem při volbě varianty Split nebo Multi-Split je počet místností, jejich velikost a poloha v objektu.

Zatímco Split systém se skládá z jedné venkovní a pouze jedné vnitřní jednotky, které jsou vzájemně propojeny rozvody chladiva, v případě Multi-Split systému lze k jedné venkovní jednotce připojit podle potřeby až pět vnitřních jednotek.

Varianta Multi-Split je ideální pro více místností nebo pro vícezónové použití ve velkých místnostech. Hlavní výhodou jsou menší počet venkovních jednotek, úspora místa instalace a snadná montáž.

Krok 3: Výběr vnitřní jednotky

Vnitřní jednotka se stává součástí vašeho interiéru a bude vás provázet vaším životem. Vhodné provedení je otázku vašich priorit.

Vnitřní jednotky se liší nejen výkonem a kvalitou filtrace, ale také designem- rozlišujeme nástěnné, parapetní, kazetové a mezistropní modely. U Multi-Split systému lze jednotky vzájemně kombinovat. Kazetové jednotky jsou ideální tam, kde jsou snížené stropy, do kterých je možné je zabudovat. Mezistropní jednotky jsou určeny pro aplikace, kde klimatizace nemá být vůbec vidět, s možností instalace nad snížený podhled nebo do vedlejší místnosti. Parapetní a nástěnné jednotky, nejčastěji používaná provedení, jsou ideální nejen pro novostavby, ale i pro dodatečné instalace.

Krok 4: Výběr venkovní jednotky

Venkovní jednotka, umístěna na fasádě nebo střeše objektu, utváří nejen design objektu, ale nutností je ohleduplný tichý provoz a nerušení sousedů.

Venkovní jednotka předává energii z chladiva, získanou ve vnitřní jednotce, do okolí a chladivo pak proudí zpět do vnitřní jednotky. Výsledkem je odvod tepla a ochlazení vnitřního prostoru. Volba nejvhodnější venkovní jednotky závisí především na potřebném topném nebo chladícím výkonu a také na počtu připojených vnitřních jednotek.

Devět mýtů o klimatizacích

Téma klimatizací je opředeno mnoha mýty. Mezi ty největší patří neblahý vliv klimatizace na zdraví, finančně náročný provoz a mylná domněnka, že klimatizace pouze chladí. Lidé, kteří se v této problematice nevyznají, jsou těmito mýty ovlivněni a často tak od nákupu klimatizace zbytečně upustí.

  1. Mýtus – Klimatizace má neblahý vliv na zdraví

Pravděpodobně nejrozšířenější mylná informace okolo klimatizací je, že způsobují nemoci, jako je chřipka, protože přenášejí viry. Opak je pravdou. Nové a moderní klimatizace obsahují filtry, které přenosu virů zabraňují. Klimatizace může při nesprávném používání (zbytečné přechlazování místností) vést k onemocnění. Mnoho lidí si tak zbytečně znepříjemní dovolenou, na kterou se celý rok tak těšili. Aby k nachlazení nedošlo, stačí se držet pár základních pravidel. Pro začátek by člověk neměl trávit mnoho času v těsné blízkosti klimatizace, aby na něj neproudil studený vzduch. Dnes už však existují inteligentní klimatizace s čidlem, které rozpozná, kde se člověk právě nachází a proud studeného vzduchu odkloní jinam. Klimatizace by v létě měla běžet celé dny, protože nárazové ochlazování a výkyvy teplot je něco, co naše tělo nesnáší dobře a zareaguje tak nachlazením. Velmi důležité je i nastavení teploty. Tady platí, že klimatizace by měla být nastavena na teplotu o pět stupňů nižší, než je teplota venku.

  1. Mýtus – Pouze chladí

Doby, kdy klimatizace pouze chladily, jsou dávno pryč. Novější klimatizační jednotky v sobě mají i funkci vytápění. Stále více lidí opouští klasická topení a přiklání se k vytápění pomocí klimatizace.

  1. Mýtus – Provoz je finančně náročný

Říkáte si, že nepřetržitý provoz klimatizace z bodu výše musí být finančně náročný? Nemusí. Při výběru klimatizace je třeba brát v potaz energetickou účinnost, která se pohybuje na škále A+++ až G jako u ostatních spotřebičů. V případě, že si vybere klimatizaci označenou minimálně A++, nemusíte se vysoké spotřeby vůbec bát. Ba naopak, v zimě vám vytápění takto označenou klimatizací ušetří velké náklady.

  1. Mýtus – Ovládání je složité a neflexibilní

Většina klimatizací se ovládá klasickým dálkovým ovládáním, na kterém najdeme knoflík na vypnutí a zapnutí, ovládání teploty a programů. Poměrně novou vychytávkou je ovládání pomocí telefonu. Stačí si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci a klimatizaci můžete ovládat třeba z druhého konce světa. Vždy se tak budete vracet do krásně vychlazené či vytopené místnosti.

  1. Mýtus – Klimatizace jsou hlučné

Hlučnost klimatizací není tak úplně mýtus. Každá jednotka má určitý počet decibelů, které vydává. Levné a nekvalitní klimatizace hlučné jsou a není vhodné je umístit například do ložnice. Platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím méně zvuku vydává. Některé jednotky vydávají méně než 20 decibelů a jsou prakticky neslyšitelné.

  1. Mýtus – Nevzhledný design

Vedle mnoha funkcí začali dbát výrobci klimatizací i na vzhled, proto se nemusíte bát, že by váš komfort byl na úkor vzhledu. Na trhu jsou pěkné designové klimatizace, nejčastěji v bílé barvě, pořídit však můžeme i barevné.

  1. Mýtus – Klimatizace je náročná na údržbu

Údržba klimatizace náročná není. I tady platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím je chytřejší. Některé jednotky tak samy připomenou výměnu filtru, upozorní na problém a pomůžou s jeho řešením. Od 1. ledna 2017 však vstoupily v platnost povinné každoroční revize určitých druhů klimatizací. Vše se odvíjí od minimálního limitu hmotnosti chladiva, které klimatizace obsahuje.

  1. Mýtus – Klimatizace má špatný vliv na životní prostředí

Neblahý vliv klimatizace na životní prostředí nebyl v minulosti mýtem. Nové klimatizace používají chladivo R32, které vyvinul výrobce klimatizací Daikin a nyní ho využívají i jeho konkurenti. Nejen že toto chladivo činí klimatizace energeticky velmi úsporné, zároveň je u něj nízký potenciál dopadu na globální oteplování a celkově na životní prostředí.

  1. Mýtus – Větrat je zbytečné

Klimatizace sice vyfukuje vzduch, jedná se však o vzduch cirkulační, to znamená, že nabere vzduch v místnosti, ochladí jej či oteplí a vyfoukne zpět do místnosti. Abychom dýchali zdravý vzduch, je potřeba větrat každý den. V zimě stačí otevřít okna na 4 – 6 minut, na jaře a na podzim na 10 – 20 minut. V létě, kdy nejsme limitováni venkovní teplotou, by mělo být okno otevřeno alespoň půl hodiny.

KONTAKT

Klimont s.r.o.
Za humny 413
26707 Chyňava
IČ 49689274     DIČ CZ49689274

 

jednatel
Vojtěch Stádník
+420 777 115 701, info@klimont.cz

2